Вестник Земя

Коопмедия                      ЦКС
                      НАЦИОНАЛЕН КООПЕРАТИВЕН ВСЕКИДНЕВНИК

Вестник Земя - първа страница

Брой 276, Година XXXII

Back Вие сте тук:Начало България (2) Гласът на народа: Баба Дора не е прежалила зверски избитите от властта козички

Гласът на народа: Баба Дора не е прежалила зверски избитите от властта козички

Гласът на народа: Баба Дора не е прежалила зверски избитите от властта козички

Стадото бе унищожено заради недоказана епидемия от чума, през лятото на 2018 г. това предизвика народен гняв, а опозиционната БСП защити стопаните

Тодорка Сакалиева, която всички знаят като баба Дора от село Шар­ково, още тъгува за козите и овцете си, раз­казва в репор­таж БТВ. Те бяха избити през лятото, заради съм­нения за чума.

Останала сама, без любимите козички, баба Дора се зак­лючва с катинар.

“Има нарушители, минават границата и затуй се зак­люч­вам. Знам ли какво може да стане?!“, казва въз­рас­т­ната жена.

Свик­нала с грижите по стадото, сега, когато го няма, гледа да си намира друга работа.

“Не съм свик­нала да стоя без работа, нещо трябва да правя. Ако трябва, ще раз­мес­т­вам нещо“, обяс­нява Тодорка Сакалиева.    

И раз­г­ръща албуми със снимки, които й подарили нас­коро.

“Това е моето яренце, Дора се казва, виж го колко е хубаво… Този знаеш ли кой е? Бойко Борисов… на това яренце майка му даваше много хубаво мляко и аз много си го обичах. Никога не се заб­равят!“, казва още баба Дора, докато плаче.

През юли Шар­ково осъмва обсадено – от ветеринари, полиция и хора, дошли да спасяват стадата от избиване. В селото още не раз­бират от къде се е появила чумата и защо се налага и здрави животни да бъдат умър­т­вени.    

Но стадото на баба Дора оцеля и на другия ден. И още няколко дни. Опазено от доб­роволци, които дежуряха на смени пред обора. 

Пок­рай пос­лед­ното оцеляло стадо се завър­тяха и политици.

Няколко дни по-късно кор­донът около Шар­ково е затег­нат. В селото не се допус­кат вън­шни хора. За да се срещне с нас, баба Дора идва до полицейс­ката блокада. Останала е без стадото.  

“Още ги заг­робиха и заваля дъжд от ведро. Викам за моите козички плаче и дядо Гос­под, изп­рати дъжд да измие района, три дена валя пороен дъжд“, спомня си баба Дора.

“Като го гледам това праз­ното, лоша работа, отчай­ваща работа… Няма ги агън­цата да те мил­ват, да ти се рад­ват, да скачат отгоре ти“, споделя жената, докато обикаля праз­ния обор.

Казва, че когато падне каран­тината е готова да приеме обещаните й от стопанин в Софийско коза и ярета. Но цяло стадо не знае дали ще има сили пак да гледа.

България

Президентът: Ще отстоявам суверенитета, закона, сигурността и справедливостта

Президентът: Ще отстоявам суверенитета, закона, сигурността и справедливостта

Държавният глава Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова встъпиха в длъжност за своя втори мандат

Румен Радев и Илияна Йотова встъпиха в …

Прочети още:

Loading...

Икономика

Култура

Сценаристката на “Петя на моята Петя“ Нели Димитрова: Това е най-личният ми сценарии, той е кауза

Сценаристката на “Петя на моята Петя“ Нели Димитрова: Това е най-личният ми сценарии, той е кауза

„Елица, сес­т­рата на Петя Дубарова, ни се довери. Прос­леди всеки един от етапите, но никога не се е месила в сюжета”, раз­к­рива една от авторк…

Прочети още:

Loading...

Спорт

Свят

Новозеландската премиерка Джасинда Ардърн отложи сватбата си

Новозеландската премиерка Джасинда Ардърн отложи сватбата си

Премиер­ката на Нова Зелан­дия Джасинда Ардърн отмени сват­бата си поради засилените ограничения, наложени от ней­ното правител­с­тво заради разпр…

Прочети още:

Loading...

Земеделие

Loading...