След 11 години Гергана Брънзова се завърна в игра
- Публикувана в Неделя, 24 Януари 2021
С 21 точки баскетболистката беше най-полезна за победата на Славия
На 44 години една легенда се завърна. Гергана Брънзова дебютира с екипа на Славия и помогна на тима си за трудния успех с 59:57 срещу нахъсания и набрал инерция през календарната 2021 г. отбор на Шампион 2006 в отложена среща от 8-ия кръг на женското баскетболно първенство.
Още с първия си мач бившата състезателка на Детройт Шок в WNBA доказа, че класата е класа дори и след години прекъсване. Брънзова беше най-полезна за победителките и завърши с 21 точки и 11 борби, като направи и 2 асистенции.
“Приемам го като поредното предизвикателство. Това е нещо ново и различно, което те зарежда и ти дава посока. Нека поведа положителна вълна, която ще преобърне нещата и ще бъде нещо полезно за младите. Те са бъдещето. На хладилника съм си залепила “Да мечтаеш по-малко, а да правиш повече от това, която мечтаеш“, каза Брънзова след мача.
Гергана със сигурност не е забравила как се печели, въпреки че не е играла на професионално ниво от 11 години насам. За последно Брънзова се подвизаваше в Бешикташ през 2010 г. От тогава тя постига победа след победа в живота! А най-важната – тази за оцеляването си, записа през 2015 г., когато успява да пребори множествената склероза.
Историята на Брънзова започва на 25 юли 1976 г. в Бургас. Тя е дъщеря на най-добрия реализатор на световното първенство по баскетбол в Чили през 1966 година, на което България заема четвърто място, и носител на Купата на страната през 1965 г. и 1975 г. с Черноморец — Бойчо Брънзов. Днес залата в Бургас носи неговото име.
Така че не е изненада, че Гергана се насочва към този спорт. Също като по-голямата си сестра Албена, която също е избрана в драфта на женската НБА (WNBA) през 1998 г. от Ню Йорк либърти под номер 29 в третия кръг, и брат си Бойчо-младши, който игра в Левски, Дунав, Черноморец, както и за Нортуест Назарийн Юнивърсити и Коукър Колидж отвъд Океана.
Гергана първо играе за Нефтохимик. Избрана е за MVP в женското първенство като част от ДЗУ Стара Загора, под ръководството на баща си през сезон 1993/1994. Заминава за САЩ, където играе в колежанската лига с екипа на Флорида Интернешънъл Юнивърсити (1994–1998). Голямото признание за таланта идва през 1998 г., когато е избрана в драфта на женската НБА под номер 24 в третия кръг от Детройт Шок и играе един сезон за тима. След НБА кариерата продължава във френския Рен, гръцкия Астерас, турските Фенербахче, Мигроспор, Мерсин и Бешикташ и словашкия Кошице. В тях трупа солиден опит в силните турнири Евролига и Еврокъп.
Пристигането през 1999 г. в Турция носи не само нови успехи, а и… любов. Гергана се влюбва в трикратния шампион на страната и местен любимец — Харун Ерденай. За щастие чувствата са споделени и двамата се превръщат в една от известните баскетболни двойки! Не след дълго в „отбора“ им се появяват цели 3 попълнения – Алихан Калоян (на 16 г.) и близнаците Ниа-София и Кайа-Йоан (на 9 години). Именно те дават сили по време на най-свирепата битка – тази с множествената склероза. Гергана чува диагнозата през 2013 г., след раждането на близнаците. Тя познава коварната болест. Майка Магделина се бори със същото нещо от години, а именно баскетболистката се опитва да вдъхне кураж и да помогне да оздравее. Идентично заболяване погубва и баща през 2003 г.
В този момент Брънзова решава, че няма да тревожи най-близките си с диагнозата, въпреки че следва тежко лечение, при което Гергана губи голяма част от зрението си, както и възможността да се движи свободно. За един победител това не може да е краят! За това тя се мобилизира, точно като във важен мач. И тотално променя начина си на живот. Две години по-късно лекарите са изумени! Следа от заболяването няма! Гергана отново е победител! И като такъв, прави всичко възможно да разпространи този несломим дух. Среща се с хора, страдащи от същото заболяване, прави наръчници за правилно хранене, пише книги, дава съвети. Но най-важното – служи като пример.Показа го, когато се завърна на терена с любимата си баскетболна топка! 11 години по-късно. И като победител!