Борис Джонсън е първият европейски лидер, който разговаря с Байдън
- Публикувана в Неделя, 24 Януари 2021
Дискусиите в Сената на САЩ за импийчмънт Тръмп започват на 8 февруари
Британският премиер Борис Джонсън разговаря с новия президент на САЩ Джо Байдън за пръв път след встъпването му в длъжност и заяви, че очаква с нетърпение съвместната им работа, предадоха световните агенции. Това беше първият разговор на Байдън с европейски лидер, отбелязва ДПА.
Първите разговори на новия президент на САЩ с чужди лидери бяха с канадския премиер Джъстин Трюдо и мексиканския президент Андрес Мануел Лопес Обрадор.
Борис Джонсън изрази в Туитър задоволство от разговора си с Байдън и съобщи, че го е поздравил с встъпването в длъжност и “очаква с нетърпение задълбочаване на отдавнашния съюз между нашите две страни, докато водим зелено и устойчиво възстановяване от COVID-19“. Освен това британският премиер е изразил задоволството си от решението на Байдън да се върне към Парижкото споразумение за климата, Световната здравна организация и програмата Ковакс, целяща да гарантира равностоен достъп до ваксини срещу коронавируса, съобщи говорителка на Джонсън. Тя добави, че лидерите “са обсъдили и ползите от потенциално споразумение за свободна търговия между нашите две страни“. Премиерът е поел ангажимент да намери възможно най-бързо решение на търговските проблеми.
Дискусиите в Сената по процеса за импийчмънт на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп започват на 8 февруари, заяви лидерът на демократичното мнозинство в горната камара на Конгреса Чък Шумър, цитиран от АП. Това е първият в американската история случай, в който бивш президент ще се изправи пред подобни обвинения, след като е напуснал поста. Датата позволява на Сената да гласува по предложените от новия президент Джо Байдън номинации за министри и по неговия план за спешна икономическа помощ на стойност 1,9 трилиона долара.
Датата е съгласувана и с републиканските сенатори, които са поискали отсрочка, която да позволи на Тръмп да организира правния си екип и да подготви защитата си срещу обвинението в подбуждане към размирици. “Всички искаме да оставим зад себе си тази ужасна глава от историята на нашата нация“, заяви Шумър. Той обаче подчерта, че единството може да се постигне само, ако истината излезе наяве и всички отговарят за действията си. Председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси ще изпрати документите за импийчмънта в Сената днес.