Европа бавно се разделя с илюзиите си
- Публикувана в Понеделник, 01 Март 2021
Байдън кърпи атлантическото единство на принципите от студената война
Международната Мюнхенска конференция по сигурността тази година премина скромно в необичайна за събитието тишина. Медиите не обгърнаха участниците с характерната си любезна приповдигнатост. За разлика от други години и съставът на поканените беше рязко съкратен. От международен форум срещата бе превърната в сбирка на шепа адепти. Причината не бе в пандемията, тъй като мероприятието се състоя по видеовръзка. От него отсъстваха лидерите на повечето натовски съюзници, на огромната част страни в света големи и малки.
Върхът на абсурда бе постигнат с необяснимия пропуск на организаторите да поканят представители на две от трите най-мощни държави — Русия и Китай. А именно техните имена бяха най-често спрягани от участниците и сочени като “източник на опасност“ за сигурността в света. Така картината на говорещите от екраните глави изглеждаше нелепа. Сякаш се бяха събрали да нахокат непослушни ученици в тяхно отсъствие и се съревноваваха помежду си кой ще изрече най-страшните и смразяващи упреци.
Логично бе тройката “победители“ в това безсмислено състезание да оформят президентите на САЩ и Франция и канцлерът на Германия. В своята реч дебютиращият на мюнхенската сцена Джо Байдън за пореден път обяви, че “Америка се завръща“. След тази успокоителна фраза последваха указания за справяне с врага. “Кремъл атакува демокрацията, за да я разруши. Русия иска да отслаби европейския проект и НАТО. На нея й е по-лесно да сплаши отделни страни, отколкото да преговаря с единен трансатлантически блок. Заплахите, свързани с Русия, се отличават от онези, които идват от Китай. Но едните и другите са реални“. Според Байдън особено значение има “защитата на Украйна“, противостоенето на Русия в киберпространството. “Затова Европа и САЩ, както това беше по-рано, трябва да подкрепят суверенитета и териториалната цялост на Украйна. Руските хакерски атаки срещу САЩ, Европа и целия свят е важен въпрос в гарантирането на нашата обща сигурност“, заяви Байдън.
Малко преди началото на Мюнхенската конференция на заседание на военните министри от НАТО американският курс към конфронтация бе обявен от генералния секретар на пакта Йенс Столтенберг. Той заяви, че алиансът трябва да обнови “стратегическата си концепция в съответствие с новите предизвикателства и да преразгледа политиката си по отношение на Русия и Китай“. Нещо повече, по думите му плановете на НАТО предвиждат привличане на “близки по дух страни от цял свят за противодействие на Москва и Пекин“.
Вторият по значимост съюзник на САЩ в алианса Германия, приветства очакваното с нетърпение “завръщане на Америка“ и одобри посоката на мисли, витаещи в Белия дом. “Русия постоянно привлича страните от Евросъюза в хибридни конфликти. Затова за нас е крайно важно да разработим общ трансатлантически дневен ред за действие по отношение на Русия, който от една страна ще предвижда предложения за сътрудничество, но от друга строго ще следи за разногласията“, отбеляза Ангела Меркел. Така канцлерът направи плаха стъпка да заяви интереса на собствената си страна, давайки си сметка за нейния горчив исторически опит от челен сблъсък с Русия.
Най-несговорчив от гледна точка на Вашингтон се оказа френският президент с няколко по-смели стъпки. Той настоя на диалог с Русия, но за да не се отлъчи напълно от стадото, добави, че той трябва да се води “от позиция на силата“. “Ние сме длъжни отново да създадем архитектура на сигурността, в която да се включи диалог с Русия. Той е необходимо условие за мира в Европа, но същевременно трябва да сме взискателни към Москва“, каза Еманюел Макрон. Той обаче отиде още по-далеч, като отново подхвана идеята си за “мозъчната смърт“ на НАТО, която изложи в последвалата след Мюнхен виртуална среща на Г-7. “НАТО бе създадена, за да противостои на Варшавския договор, който вече не съществува, а ние продължаваме да се борим с идеологии и системи, които ги няма, с несъществуваща геополитическа логика, която продължава да разделя Европа на части. Трябва да се примирим с факта, че ще е нужно още време за крушението на илюзиите. Бих добавил, че в определен момент ще ни се наложи да преразгледаме въпроса за целесъобразността от съществуването на НАТО. Трябва трезво да оценяваме ситуацията“, заяви френският президент.
Той напомни, че САЩ са отделени от Русия с океан, но за Европа тя е съсед. Според Макрон Европа трябва сама да се погрижи за защитата си и да разработи собствена отбранителна стратегия. Той призова страните от Евросъюза “да не делегират на САЩ отбраната си“, да се научат сами да защитават интересите си, като паралелно с това си сътрудничат във военната сфера. “Аз защитавам европейския суверенитет и стратегическа автономия не защото съм против НАТО или защото се съмнявам в нашите американски приятели, а защото разбирам в какво състояние се намира света“, каза Макрон.
Мнозина ще се съгласят с високата нота, прозвучала в думите му. Същевременно не може да не се отбележи една меко казано, неточност, каквато за разлика от американците французите като добре образовани рядко допускат. Наивно би било да се смята, че Макрон не знае историята на алианса, в който членува страната му. А той е създаден на 4 април 1949 г., когато Варшавският договор го няма дори в проект. Отбранителната организация на някогашните социалистически страни се учредява на 14 май 1955 г., т. е. цели шест години по-късно.
Причина за това става включването на Западна Германия в пакта през октомври 1954 г., което де факто е първото нарушаване на Ялтенските споразумения за устройството на света след Втората световна война. Тъй че добре би било Макрон да опресни историческите си знания и да се поотърси от илюзията за миролюбивия произход на Северноатлантическия блок.
Независимо от отправените в Мюнхен към Русия и Китай самоуверени и дръзки слова, западните лидери не можаха да скрият различията между тях. Докато Байдън не каза нито дума за диалог с Русия, а говори само за противодействие с нея, Меркел и Макрон показаха готовност за диалог и допуснаха сътрудничество. Известно е обаче, че в дипломацията понятието диалог върви ръка за ръка с възможността за компромис. В противен случай диалогът е безсмислен. Нито Меркел, нито Макрон не се решиха да споменат компромиса като единствен път към европейската стабилност и сигурност.
Ето защо разногласията между двата бряга на Атлантика не бива да се преувеличават. Единството между тях е достатъчно силно и то се гради върху общата позиция, че върху Москва трябва да се упражнява натиск. Западът отказва да възприеме Русия като партньор, чиито интереси също трябва да се отчитат. За Байдън тя е “враг“, за Меркел “труден съперник“, за Макрон “източник на проблеми“. Всеки от тях живее и пропагандира създадения от самия него удобен за геополитическите му цели образ. В такъв случай няма значение дали насреща е враг, противник или съперник, с него диалогът се свежда до натиск и принуда. Крайната цел е Русия да приеме условията, диктувани от Запада.
Логиката, по която тримата “големи“ лидери си позволяват подобно поведение е проста. Тя има вече 30-годишна история. Продължава да се насажда овехтялата теза, че Русия е загубила студената война и затова няма думата и се налага да се подчини на “победителите“. Тя трябва да се възприема едва ли не като Германия след войната през втората половина на 40-те години. Всяко мнение, противоречащо на тази логика, се обявява за реваншизъм. Но нишката и тук се къса: за хитлеристка Германия, разгромена от Съветската армия, бяха достатъчни само 10 години, за да бъде прегърната отново от колективния Запад и с негова помощ да възстанови икономическата си мощ. От разпада на Съветския съюз изминаха 30 години, през които нова Русия се възроди съвсем сама, със силите на собствения си народ. При това въпреки непрекъснатите усилия на същия този Запад да я ограби през 90те години, непрекъснато да създава зони на напрежение и конфликти по границите й, да я души със санкции, да фабрикува една от друга по-абсурдни клевети срещу нея.
Естествено, както се казва, западните лидери са сбъркали адреса. Подобно отношение Русия не може и няма да търпи. Следователно диалогът днес може да се води само в рамките, които бяха по времето на студената война и дори още поограничено. Със САЩ това са въпросите за контрола над въоръженията, а с Европа по отделни икономически и енергийни проекти. Към тях евентуално може да се прибавят някои екологични и епидемиологични предизвикателства, стоящи пред целия свят. Това обаче не може да бъде пълноценен диалог, водещ до реална стабилност и сигурност.
Очевидно е общото желание на САЩ и Европа да възстановят някогашното си единство, за което се смята, че е било разрушено от Тръмп. Ясно е също обаче, че то няма да си възвърне старата монолитност. Байдън иска бързо да запуши дупките, но Европа вече не е съгласна това да става за сметка на нейната икономика и уязвена сигурност. Днес това личи най-малкото по реакцията на Германия в защита на “Северен поток-2“ и на десетките хиляди фирми, работещи успешно в Русия. Избраният от Запада принцип за консолидация “дружба срещу някого“ може да бъде ефективен, но не за дълго докато има обединяващ фактор. Така беше по времето на студената война, когато Западът наистина беше обединен от общи социално-икономически, политически и идеологически интереси. Днес поради липса на друг обединяващ фактор САЩ тръбят за заплахите от Русия и Китай. Но Европа все по-осезателно изпитва последиците за икономиката си от натрапената им “руска опасност“. Все по-чувствителна става необходимостта да се раздели с илюзиите си. Важното е да не стане твърде късно.
Страницата подготви Светлана Михова
В. „Русия днес — Россия сегодня“